caini de vanzare
caini de vanzare
Rase de caini
 
Airedale Terrier Airedale Terrier
Akita Inu Akita Inu
Amstaff Amstaff
Basset Hound Basset Hound
Beagle Beagle
Bichon Bichon
Bichon Bolognese Bichon Bolognese
Bichon Frise Bichon Frise
Bichon Havanez Bichon Havanez
Bichon Maltez Bichon Maltez
Border Collie cu par scurt Border Collie cu par scurt
Boxer Boxer
Brac german Brac german
Briard Briard
Bull Terrier Bull Terrier
Bulldog American Bulldog American
Bulldog Englez Bulldog Englez
Bulldog Francez Bulldog Francez
Bullmastiff Bullmastiff
Cane Corso Cane Corso
Caniche Caniche
Chihuahua Chihuahua
Chow-Chow Chow-Chow
Ciobanesc Belgian Groenendael Ciobanesc Belgian Groenendael
Ciobanesc Belgian Malinois Ciobanesc Belgian Malinois
Ciobanesc Caucazian Ciobanesc Caucazian
Ciobanesc de Asia Centrala Ciobanesc de Asia Centrala
Ciobanesc de Berna Ciobanesc de Berna
Ciobanesc German Ciobanesc German
Ciobanesc Mioritic Ciobanesc Mioritic
Ciobanesc Olandez Ciobanesc Olandez
Cocker Cocker
Collie Collie
Dalmatian Dalmatian
Doberman Doberman
Dog Argentinian Dog Argentinian
Dog de Bordeaux Dog de Bordeaux
Dog German Dog German
Fila Brasilieiro Fila Brasilieiro
Fox Terrier Fox Terrier
Golden Retriever Golden Retriever
Husky Husky
Jack Russel Terrier Jack Russel Terrier
Labrador Labrador
Malamut de Alaska Malamut de Alaska
Mastino Napoletano Mastino Napoletano
Mops Mops
Pinscher Pitic Pinscher Pitic
Presa Canario Presa Canario
Rottweiler Rottweiler
Saint Bernard Saint Bernard
Samoyed Samoyed
Schnauzer Pitic Schnauzer Pitic
Schnauzer Urias Schnauzer Urias
Scottish Terrier Scottish Terrier
Setter Irlandez Setter Irlandez
Shar-Pei Shar-Pei
Shih Tzu Shih Tzu
Spitz Pitic Spitz Pitic
Teckel Teckel
Terra Nova Terra Nova
Tosa Inu Tosa Inu
Westie Westie
Yorkshire Terrier Yorkshire Terrier

Deparazitarea si vaccinarea cainilor


Incepem prin a va informa ca atat deparazitarea cat si vaccinarea au caracter obligatoriu in ceea ce priveste cresterea si ingrijirea cainilor.Trebuie mentionat ca atat schema de deparazitarea cat mai ales schema de vaccinare depinde (variaza) de la medic la medic datorita diferentelor de marca ale vaccinurilor pe de o parte si diferentelor de abordarea a acestor scheme din partea medicilor veterinari.

Deparazitarea si vaccinarea cainilor adulti

O atentie speciala trebuie acordata femelelor inainte de a se imperechea, cand acestea trebuie in mod obligatoriu deparazitate.In acest sens se recomanda deparazitarea folosind un produs antiparazitar cu spectru larg de actiune. Astfel recomandam produsele Cestal plus, Lopatol, Drontal, Droncit, Aniprantel.Nu este lipsita de importanta cunoasterea si alegerea masculului in asa fel incat sa se elimine riscul transmiterii prin actul de monta a unor boli cu caracter infectios sau parazitar.De dorit este ca masculul reproducator sa fie vaccinat si deparazitat inainte de actul montei sau sa fie la termen atat cu deparazitarea cat si cu vaccinarea, prin aceasta intelegandu-se sa nu depaseasca 3 luni de la ultima manopera de deparazitare si un an de la ultima vaccinare polivalenta.

La o buna evolutie a perioadei de gestatie, la sfarsitul primei luni se recomanda o noua deparazitare a femelei precum si vaccinarea polivalenta.Vaccinarea se va efectua doar la femelele sanatoase din punct de vedere clinic.Prin vaccinarea femelelor gestante se va asigura prevenirea infectiei pre si postnatale a cateilor.

In general pentru cainii adulti (atat femele cat si masculi) recomandam o vaccinare cu un vaccin de tip polivalent (care cuprinde valente pentru mai multe boli virale) si o vaccinare antirabica (antiturbare), in acelasi timp sau separat (in functie de tipul si marca vaccinului uzitat), anual, pe toata perioada vietii animalului.Exceptie de la aceasta regula fac animalele care se deplaseaza dintr-o zona geografica in alta la distante mari.

Deparazitarea si vaccinarea cateilor (puilor)

Dupa nastere, in perioada de alaptare, cateii sunt mai putin expusi conditiilor de mediu in special daca sunt nascuti si crescuti in apartament.Din aceasta cauza, riscul contaminarii cu germeni patogeni sau infestarii cu paraziti este foarte mic.Din punct de vedere profilactic, recomandam deparazitarea cateilor inca din a patra saptamana de viata, cat mai ales inaintea primului vaccina efectat (monovalentul sau bivalentul), cu rapel la 2 saptamani.Dupa varsta de 3 luni, deparazitarea se va face periodic, trimestrial, cu produse antiparazitare cu spectru lar de actiune.Aceasta manopera de deparazitare trebuie efectuata pe toata durata vietii cainelui, chiar daca noi avem impresia ca animalutul nostru nu este infestat.Vaccinarea se va face in functie de imunitatea cateilor, astfel, indiferent de provenienta cateilor (din femele vaccinate in timpul gestatiei sau nevaccinate), se poate face o serumizare a cateilor cu seruri hiperimune cum este si cazul produsului Stagloban. Firma producatoare recomanda serumizarea cateilor din a 5-a saptamana de viata, urmata de vaccinare la 2-3 saptamani.

In ceea ce priveste cateiii proveniti din femele vaccinate, recomandabil este sa fie vaccinati la varsta de 6-8 saptamani.Aceasta reprezinta varsta optima pe care echipa noastra o recomanda pentru vaccinare, deoarace cateiii proveniti dintr-o femela vaccinata au anticorpi maternali care se vor diminua in mod progresiv si vor dispare in jurul varstei de 12 saptamani, varsta la care puiutii sunt complet "descoperiti" imunologic.Prima vaccinare este suficient sa fie efectuata cu un vaccin monovalent (impotriva parvovirozei), insa trebuie mentionat faptul ca poate fi folosit la fel de bine si un vaccin bivalent (impotriva parvovirozei si a bolii lui Carre).Inb continuare schema de vaccinare depinde foarte mult de marca de vaccin folosita: Intervet, Merial, Pfizer, Pasteur etc.

Daca ati cumparat un catel in varsta de 3 luni sau mai mare care nu a fost vaccinat este recomandata din start o vaccinare polivalenta care poate fi repetata dupa o perioada de 2-4 saptamani.

Vaccinarea antirabica este esentiala pentru orice catel de companie, paza sau de vanatoare.Aceasta vaccinare antirabica se face inainte de varsta de 12 saptamani, insa daca aceasta vaccinare se face inainte de varsta de 12 saptamani in mod obligatoriu o a doua doza de vaccin trebuie obligatoriu administrata dupa implinirea varstei de 12 saptamani.
Yorkshire Terrier - linia Toy si TeaCup
Caini de vanzare din rasa Yorkshire Terrier Toy si Teacup, vaccinati si deparazitati la zi; ...detalii
 
Ciobanesc Caucazian - linie de paza
Disponibili catei Ciobanesc Caucazian talie mare, culoare lupie, talie uriasa ideala pentru paza si protectia ...detalii
 
Akita Inu - pui la 8 saptamani
Akita Inu de vanzare, puiuti cu un genetic pur la 2 luni, vaccinati, deparazitati, carnet ...detalii
 
Labrador Retriever - catei la 2 luni
Rasa ideala pentru familiile cu copii - Labrador Retriever aurii, negri si ciocolatii la 2 ...detalii
 
Bulldog Englez - puiuti la 9 saptamani
Vindem Bulldog Englez cu genetic pur, socializati, vaccinati la zi, deparazitati. ...detalii
 

Parteneri
caini de vanzare     despre noi     rase de caini     caini de companie     caini de paza     caini de vanatoare     articole     referinte-clienti
Recomandam: Labrador de vanzare | catei de vanzare | pisici de vanzare | cabinet veterinar iasi | caini de vanzare | bichon de vanzare | amstaff | yorkshire terrier | caini de vanzare | ciobanesc german | rottweiler | mops | ciobanesc caucazian | bichon frise
COSMOTE | 0766 716 614
VODAFONE | 0728 533 111
ORANGE | 0753 354 920
Articole caini
Array
Deparazitarea si vaccinarea cainilor


Incepem prin a va informa ca atat deparazitarea cat si vaccinarea au caracter obligatoriu in ceea ce priveste cresterea si ingrijirea cainilor.Trebuie mentionat ca atat schema de deparazitarea cat mai ales schema de vaccinare depinde (variaza) de la medic la medic datorita diferentelor de marca ale vaccinurilor pe de o parte si diferentelor de abordarea a acestor scheme din partea medicilor veterinari.

Deparazitarea si vaccinarea cainilor adulti

O atentie speciala trebuie acordata femelelor inainte de a se imperechea, cand acestea trebuie in mod obligatoriu deparazitate.In acest sens se recomanda deparazitarea folosind un produs antiparazitar cu spectru larg de actiune. Astfel recomandam produsele Cestal plus, Lopatol, Drontal, Droncit, Aniprantel.Nu este lipsita de importanta cunoasterea si alegerea masculului in asa fel incat sa se elimine riscul transmiterii prin actul de monta a unor boli cu caracter infectios sau parazitar.De dorit este ca masculul reproducator sa fie vaccinat si deparazitat inainte de actul montei sau sa fie la termen atat cu deparazitarea cat si cu vaccinarea, prin aceasta intelegandu-se sa nu depaseasca 3 luni de la ultima manopera de deparazitare si un an de la ultima vaccinare polivalenta.

La o buna evolutie a perioadei de gestatie, la sfarsitul primei luni se recomanda o noua deparazitare a femelei precum si vaccinarea polivalenta.Vaccinarea se va efectua doar la femelele sanatoase din punct de vedere clinic.Prin vaccinarea femelelor gestante se va asigura prevenirea infectiei pre si postnatale a cateilor.

In general pentru cainii adulti (atat femele cat si masculi) recomandam o vaccinare cu un vaccin de tip polivalent (care cuprinde valente pentru mai multe boli virale) si o vaccinare antirabica (antiturbare), in acelasi timp sau separat (in functie de tipul si marca vaccinului uzitat), anual, pe toata perioada vietii animalului.Exceptie de la aceasta regula fac animalele care se deplaseaza dintr-o zona geografica in alta la distante mari.

Deparazitarea si vaccinarea cateilor (puilor)

Dupa nastere, in perioada de alaptare, cateii sunt mai putin expusi conditiilor de mediu in special daca sunt nascuti si crescuti in apartament.Din aceasta cauza, riscul contaminarii cu germeni patogeni sau infestarii cu paraziti este foarte mic.Din punct de vedere profilactic, recomandam deparazitarea cateilor inca din a patra saptamana de viata, cat mai ales inaintea primului vaccina efectat (monovalentul sau bivalentul), cu rapel la 2 saptamani.Dupa varsta de 3 luni, deparazitarea se va face periodic, trimestrial, cu produse antiparazitare cu spectru lar de actiune.Aceasta manopera de deparazitare trebuie efectuata pe toata durata vietii cainelui, chiar daca noi avem impresia ca animalutul nostru nu este infestat.Vaccinarea se va face in functie de imunitatea cateilor, astfel, indiferent de provenienta cateilor (din femele vaccinate in timpul gestatiei sau nevaccinate), se poate face o serumizare a cateilor cu seruri hiperimune cum este si cazul produsului Stagloban. Firma producatoare recomanda serumizarea cateilor din a 5-a saptamana de viata, urmata de vaccinare la 2-3 saptamani.

In ceea ce priveste cateiii proveniti din femele vaccinate, recomandabil este sa fie vaccinati la varsta de 6-8 saptamani.Aceasta reprezinta varsta optima pe care echipa noastra o recomanda pentru vaccinare, deoarace cateiii proveniti dintr-o femela vaccinata au anticorpi maternali care se vor diminua in mod progresiv si vor dispare in jurul varstei de 12 saptamani, varsta la care puiutii sunt complet "descoperiti" imunologic.Prima vaccinare este suficient sa fie efectuata cu un vaccin monovalent (impotriva parvovirozei), insa trebuie mentionat faptul ca poate fi folosit la fel de bine si un vaccin bivalent (impotriva parvovirozei si a bolii lui Carre).Inb continuare schema de vaccinare depinde foarte mult de marca de vaccin folosita: Intervet, Merial, Pfizer, Pasteur etc.

Daca ati cumparat un catel in varsta de 3 luni sau mai mare care nu a fost vaccinat este recomandata din start o vaccinare polivalenta care poate fi repetata dupa o perioada de 2-4 saptamani.

Vaccinarea antirabica este esentiala pentru orice catel de companie, paza sau de vanatoare.Aceasta vaccinare antirabica se face inainte de varsta de 12 saptamani, insa daca aceasta vaccinare se face inainte de varsta de 12 saptamani in mod obligatoriu o a doua doza de vaccin trebuie obligatoriu administrata dupa implinirea varstei de 12 saptamani.

Caini de vanzareSuntem compania de care aveti nevoie in achizitionarea companionului ideal. Ne dedicam energia pentru a asigura fiecarui client in parte servicii de cea mai buna calitate: de la preluarea comenzii si pana la momentul livrarii propriu-zise. Pe acest site gasiti caini de vanzare din peste 50 de rase: incepand cu cele foarte mici de tip Teacup (Yorkshire Terrier varietatea Teacup sau Chihuahua), continuand cu cele putin mai mari de tip Toy (Bichon Maltez, Shih Tzu, Spitz Pitic, Pinscher etc.) si terminand cu cele de tip Urias (Ciobanesc Caucazian, Saint Bernard, Ciobanestii Romanesti s.a.m.d.) Ne mandrim cu exemplare de cea mai buna calitate genetica, fara defecte de ordin morfologic sau probleme legate de starea psiho-emotionala (cum ar fi anxietatea exacerbata);
Contact
COSMOTE | 0766 716 614
VODAFONE | 0728 533 111
ORANGE | 0753 354 920